Fotbal

5 statistici incredibile din Portugalia împotriva Spaniei Noaptea trecută care demonstrează ce joc minunat a fost

A fost emisiunea Cristiano Ronaldo expusă la Sochi aseară. A marcat un hat-trick împotriva Spaniei, echipă împotriva căreia nu marcase niciodată. Cu o penalizare, un șut din afara careului și o lovitură liberă, tânărul de 33 de ani s-a anunțat ca un concurent timpuriu pentru Cizma de Aur în 2018. Iată 5 recorduri stabilite când rivalii iberici au jucat meciul de deschidere în grupă B:

Abisalul record al meciului de deschidere al Spaniei continuă

Spania a pierdut sau a remizat ultimele trei meciuri de deschidere la o Cupă Mondială, inclusiv 2018. 2014 i-a văzut pierzând un incredibil 5-1 în fața unei echipe olandeze care avea acel gol special al lui Van Persie și Robben a păcălit pe aripi. Cu patru ani mai devreme, au pierdut în fața Elveției cu un gol și au devenit singurii campioni mondiali care și-au pierdut meciul de deschidere.

Cel mai rapid gol al Portugaliei din 1966

Transformarea penalizărilor de la minutul 4 al lui Ronaldo a fost cel mai rapid gol realizat de Portugalia într-o Cupă Mondială din 1966. În urmă cu 52 de ani, Jose Augusto a marcat în primul minut într-o victorie cu 3-1 împotriva Ungariei, turneu în care au terminat pe locul trei sub legendarul Eusebio.

Primul egal 3-3 din 2002

Jocul de la Sochi a încheiat o remiză de 3-3 între Spania și Portugalia și acest lucru s-a întâmplat pentru prima dată din 2002. Pe atunci, Uruguay și Senegal disputau o egalitate de 3-3 în faza grupelor, echipa africană urmând să ajunge în sferturile de finală.

Ronaldo este cel mai în vârstă jucător care a înscris un hat-trick

La 33 de ani și 130 de zile, vedeta portugheză l-a depășit pe atacantul olandez Rob Rensenbrink, care avea 31 de ani când a marcat un hat-trick împotriva Iranului în 1978. Ronaldo are acum 51 de hat-trick-uri în carieră și a marcat și al 51-lea hat-trick la Cupa Mondială .

Primul Real Madrid în douăzeci de ani

Nacho Fernandez, care a marcat al treilea gol al Spaniei, este primul jucător al lui Real Madrid care a înscris un gol pentru Spania din afara careului într-o Cupă Mondială din 1998. Cine a fost omul care a făcut-o atunci? Actualul antrenor al Spaniei, Fernando Hierro.