Fotbal

Cele mai umilitoare 5 înfrângeri din istoria fotbalului care ne-au făcut să ne simțim rău pentru echipa care a pierdut

Probabil unul dintre cele mai populare sporturi de pe glob, fotbalul are tendința de a aduce oamenii împreună, indiferent de rasă, cultură sau țară. Fie că este vorba despre sărbătorirea unui câștig sau despre doliu pentru o pierdere, frumosul joc continuă să scoată emoții în fanii ca nimeni altul.

De la fotbalul clubului până la scena internațională, sportul a găsit pretendenți pe tot globul. Poate lăsa fanii cu ochii lacrimi în înfrângere și îi poate face să sară din scaune în victorie. Deși continuă să-i distreze pe fani, fotbalul, ca sport, a servit și ca o platformă excelentă pentru ca oamenii să-și depășească umilele începuturi și să-și găsească un scop în viața lor.

Cele mai umilitoare înfrângeri din istoria fotbalului care ne-au făcut să ne simțim rău pentru echipa care a pierdut © Netflix

laba ursului negru se imprimă în zăpadă

Dar, în ciuda a tot ceea ce este atât de bun în acest sens, fotbalul, după cum s-a văzut de-a lungul anilor, poate fi uneori și crud.

În timp ce învingătorii de pe teren sunt salutați și celebrați pentru exploatările lor, echipa care pierde atrage adesea critici și se găsește la cea mai joasă dintre refluxuri. În câteva cazuri, umilința unei pierderi a fost observată pentru a lăsa în lacrimi jucătorii care au pierdut și fanii lor.

Revizuind acele vremuri grele, iată o privire asupra celor mai umilitoare înfrângeri din istoria fotbalului care i-au făcut pe toată lumea să-i fie milă de echipa care a pierdut:

Un atac olandez pentru Spania (5-1)

Spania a zădărnicit provocările Olandei rezistente într-o finală luptată îndeaproape pentru a câștiga râvnita Cupă Mondială FIFA din 2010. Dar, după patru ani, campionii în exercițiu nu știau ce plănuiseră olandezii pentru ei când au blocat coarnele în o confruntare în faza grupelor la Cupa Mondială 2014.

O încercare de atac a lui Stefan de Vrij l-a prins pe Diego Costa și a acordat Spaniei un penalty anticipat transformat de Xabi Alonso pentru a-i pune în față. Dar, avantajul campionilor în apărare nu a putut dura mult, Robin van Persie a marcat un antet de 15 yarzi pentru a echilibra procedura la 1-1.

În a doua repriză, Arjen Robben și-a pus echipa în față pentru prima dată în meci. În curând, De Vrij a găsit o răscumpărare pentru greșeala sa din prima repriză după ce a marcat o lovitură de cap pentru a face 3-1 pentru Olanda. Mai târziu, Van Persie și Robben și-au marcat al doilea gol al meciului pentru a lăsa Spania roșie la 5-1 - cea mai gravă lovitură provocată vreodată la o Cupă Mondială campionilor în exercițiu și cea mai gravă înfrângere suferită de Spania în 51 de ani.

Stoke îl lasă pe Liverpool roșu (6-1)

25 mai este o dată care rămâne dragă Liverpool și susținătorilor săi. De ce nu? În aceeași dată, Liverpool l-a învins pe Borussia Mönchengladbach pentru a câștiga Cupa Europei în 1977 și a învins AC Milan pentru a câștiga Liga Campionilor în 2005.

Însă, în timp ce 25 mai este o întâlnire aruncată în amintirile fiecărui fan al Liverpool-ului, 24 mai este una pe care au încercat să o spulbere din conștiința lor colectivă.

Roșii au jucat doar trei jocuri competitive la acea dată. Au învins Arsenal cu 2-1 în 1947. Tottenham Hotspur a fost învins cu 3-1 în 2009. Și, în 2015, s-au dus la Stoke City pentru a suporta o umilință care rămâne un spin în bogata moștenire a clubului. Stoke a marcat cinci goluri în prima repriză prin Mame Biram Diouf, care a înscris o paranteză, Jonathan Walters, Charlie Adam și Steven Nzonzi.

Steven Gerrard, jucând ultimul său joc, a obținut un gol de consolare în minutul 70, dar în zadar, Peter Crouch a făcut 6-1, șaisprezece minute mai târziu. Tot ce ar putea merge prost, a mers prost pentru Liverpool.

Un sfârșit sumbru al unui sezon care, după provocarea palpitantă a titlului din anul precedent, îi văzuse pe roșii ieșind din primii patru, pierzând în semifinalele Cupei Ligii și Cupei FA și nu reușind să progreseze dincolo de Campioni Faza grupelor Ligii și prima rundă eliminatorie a Ligii Europa.

Germania Steamroll Brazilia (7-1)

Găzduirea unei Cupe Mondiale a oferit adesea unei națiuni de fotbal un avantaj suplimentar. Pasiunea și numărul mare de fani acasă acționează ca o sursă de inspirație și motivează o echipă să-și depășească adversarii. Probabil așa s-a simțit echipa națională a Braziliei când a încuiat claxoane cu Germania în semifinala Cupei Mondiale din 2014.

Dar, spre groaza pură a fanilor de acasă, Germania a ales apărarea Braziliei, distrugând patru goluri în doar șase minute. Thomas Mueller a deschis scorul în minutul 11 ​​înainte ca Miroslav Klose (23 '), Toni Kroos (24', 26 ') și Sami Khedira (29') să găsească toate fundașul pentru a da Germaniei un avans de 5-0 la la pauză.

A doua repriză a văzut Germania, având în vedere avantajul său incredibil, relaxându-se puțin. Dar Andre Schurrle nu le-a dat gazdelor nici un răgaz, întrucât a marcat de două ori într-un spațiu de 10 minute pentru a face scorul să citească 7-0 pe tabelă. Un gol din minutul 90 al lui Oscar a fost singura consolare pentru Brazilia care a pierdut în cele din urmă cu 7-1 - cea mai mare înfrângere a lor într-un meci internațional din 1920.

sandviș de mic dejun cu avocado și ouă

Femeile din SUA demolează Thailanda (13-0)

Înfrângerile umilitoare nu se limitează doar la fotbalul masculin. După cum s-a dovedit, pe 11 iunie, echipa feminină din Thailanda a asistat la cele mai mici momente din fotbalul internațional în timpul atacurilor din partea unei trupe rampante a Statelor Unite ale Americii (SUA) în Cupa Mondială FIFA feminină din 2019.

Alex Morgan a deschis scorul echipei americane cu un final strălucit în minutul 12. Rose Lavelle a găsit partea din spate a portierei în minutul 20, iar Lindsey Horan, în minutul 32, a lovit al treilea gol pentru echipa sa, întrucât Australia a luat un avans de 3-0 la pauză. A fost repriza secundă care s-a dovedit prea costisitoare pentru echipa thailandeză care a ajuns să primească până la 10 goluri înainte de fluierul final.

În ceea ce s-a dovedit a fi o demolare absolută, Alex Morgan a înscris de cinci ori cu două goluri fiecare pentru Lavelle și Samantha Mewis, precum personaje precum Horan, Megan Rapinoe, Mallory Pugh și Carli Lloyd și-au luat numele pe foaia de scor.

Într-o zi de uitat pentru Thailanda, echipa SUA a sigilat o victorie cu 13-0 - cea mai mare marjă de victorie din istoria Cupei Mondiale FIFA (masculin și feminin).

cea mai bună oală de cafea percolator de camping

Australia Decima Samoa Americane (31-0)

Considerată drept una dintre cele mai slabe echipe de fotbal din lume, Samoa Americană nu avea să aibă niciodată o șansă împotriva Australiei în meciul de calificare pentru Cupa Mondială FIFA 2012. Dar, la 11 aprilie 2001, ceea ce s-a desfășurat în cele din urmă la Stadionul Sportiv Internațional din Coffs Harbour nu a fost decât un masacru.

În ceea ce s-a dovedit a fi o demolare absolută, Australia, în ciuda organizării unei echipe destul de mediocre, a rupt apărarea opoziției în bucăți. După ce a fost ținut fără goluri în primele nouă minute, Con Boutsianis a pus Australia în față cu un gol în minutul 10. Două minute mai târziu, Archie Thompson a făcut 2-0 pentru australieni. Și, restul este istorie.

Thompson a terminat meciul cu 13 goluri uimitoare, un record internațional, pe numele său alături de David Zdrilic, care a marcat opt ​​pentru a ajuta Australia să obțină o victorie cu 31-0 - cea mai mare marjă de câștig înregistrată vreodată într-un meci internațional.

Acesta a fost linia de scor, încât a instigat la o schimbare de reguli în fotbalul internațional, întrucât FIFA a introdus o rundă preliminară în Oceania, calificându-se pentru a evita din nou o astfel de umilință a unei echipe.