Fotbal

Sergio Ramos devine „cel mai murdar fundaș” după ce a doborât recordul din toate timpurile la Liga pentru cartonașele roșii

Un mare lider, fundaș central fantastic și talisman incontestabil la Santiago Bernabeu, Sergio Ramos a fost de-a lungul anilor unul dintre cei mai importanți dinți ai echipei Real Madrid. Popularitatea sa este una fără egal, ceea ce explică și salariul greu pe care îl atrage în fiecare săptămână. Dar, în timp ce madridistii îl salută drept adevăratul lor lider, Ramos are o latură care, din când în când, îi umbrește performanța.

Deliberat sau nu, atacul său împotriva lui Mohammed Salah în timpul finalei UEFA Champions League împotriva Liverpool din sezonul trecut a provocat o reacție uriașă în rândul fanilor fotbalului din întreaga lume. Se pare că pentru skipperul din Madrid, câștigarea - nu doar jocul, ci fiecare atac - este totul. Și cei care l-au văzut în acțiune ar fi de acord că spaniolului nu-i deranjează să-și murdărească mâinile, literalmente în multe ocazii.

Sergio Ramos devine The

Și întâlnirea recentă a lui Los Blancos în Liga împotriva Girona a fost o mărturie a acestui fapt. Dacă pierderea 1-2 a lui Madrid în fața clubului defavorizat a fost o surpriză, cartonașul roșu al lui Ramos în minutul 90 și-a exprimat și mai mult pierderea. Fundașului central al Madridului i s-a acordat un cartonaș galben pentru un handbal în interiorul careului, care a dus la penalti pentru vizitatori în minutul 64.

După 20 de minute de egalare a jocului, Girona a ajuns în față printr-o frumoasă lovitură a lui Portu. Și, cu gazdele urmărind un gol, fanilor gazdelor li s-a mai dat o lovitură în minutul 90, când lui Ramos i-a fost înmânat al doilea cartonaș galben pentru că l-a lovit pe Cristhian Stuani din Girona într-un alt fault rău și nedorit.

Datorită cartonașului său roșu, Ramos și-a inscripționat numele în cărțile de istorie pentru un record din La Liga pe care nu ar fi putut să-l uite în curând. Datorită ultimelor sale derbedei, Ramos are acum 20 de cărți roșii pe numele său în liga spaniolă - majoritatea de către orice fotbalist din La Liga. De asemenea, a devenit singurul jucător pentru Real Madrid care a primit până acum 25 de cartonașe roșii în cariera sa.

Dacă cartonașul său roșu l-a lăsat pe Real Madrid frustrat, comentariile lui Ramos după meci au arătat în continuare înțelegerea sa greșită a jocului. „Privind rezultatul, aș minți dacă aș spune că nu am forțat, nu este să subestimezi adversarul și nici să crezi că s-a terminat seria, dar în fotbal trebuie să iei decizii dure”, Realul A spus căpitanul Madridului.